Krajský súd: Prevádzkovateľ internetového fóra v zásade nezodpovedá za obsah diskusie

Sudkyňa Krajského súdu v Trenčíne, JUDr. Beáta Čupková, vydala včera veľmi zásadné rozhodnutie vo veci Stacho v Klub Strážov, o.z., ktoré sa týka zodpovednosti na internete za obsah poskytnutý tretími osobami (users generated content). Súd rozhodol, že prevádzkovateľ webovej stránky s nemoderovanou diskusiou v zásade nezodpovedá za obsah diskusie. Podľa hovorcu súdu „Prevádzkovateľ internetovej stránky nenesie zodpovednosť za anonymné príspevky používateľov a zásah do osobnostných práv nespôsobil.“  Pre avizované podanie opravných prostriedkov teraz rozhodnutie poputuje na Najvyšší súd SR, kde EISi podá amicus curiae.

Občianske združenie Strážov tak nemusí zaplatiť náhradu nemajetkovej ujmy vo výške päťtisíc eur a tiež nemusí zverejniť ospravedlnenie považskobystrickému podnikateľovi Miroslavovi Stachovi za to, že anonymný diskutér o ňom na webe združenia napísal, že je „zlodej a podvodník‘ (rozhodnutie prvého stupňa). Diskusný príspevok však musia zmazať, pretože „Výrazy, ktoré sú obsiahnuté v príspevkoch, súd vyhodnotil ako protiprávne, a preto je žalovaný povinný ich odstrániť,“ uviedol hovorca KS Trnava.

Obe strany sa rozhodli voči rozhodnutiu odvolať. Kým žalované občianske združenie je spokojné so základnou tézou rozsudku, domnieva sa však, že by predmetný príspevok nemal byť zmazaný, pretože žalobca je verejne činnou osobnou, ktorá musí zniesť aj expresívnejšie výrazy. Žalobca sa pre SME.sk vyjadril, že „Budeme pokračovať ďalej, tu ide o vytvorenie precedensu, či je človek chránený voči rôznym indivíduám a skrachovancom, ktorí si chcú takýmto spôsobom budovať popularitu.“. Vecou sa preto bude onedlho zaoberať Najvyšší súd SR, ktorý má príležitosť zastať sa balancovaného fungovania internetových diskusií, ktoré jednak rešpektujú slobodu prejavu, ale tiež ochranu osobnosti. EISi bude pred Najvyšším súdom podávať amicus curiea aby upozornilo na všetky spoločenské aspekty predmetnej kauzy, ako tiež na zahraničnú judikatúru a ústavnoprávny rozmer sporu.

EISi si pre bližšiu analýzu rozhodnutia musí najprv počkať na písomné vyhotovanie rozsudku.