European Information Society Institute je občianske združenie, ktoré aktívne bojuje za ochranu práv a slobôd internetových užívateľov a poskytovateľov služieb. Vedieme pre Vás súdne spory a aktivizujeme sa pred orgánmi verejnej moci, vykonávame výskum a zvyšujeme všeobecné povedomie. V priestore informačných technológií Vás chránime najmä
- pred zneužitím autorského práva a priemyselných práv,
- neoprávnenými zásahmi do základných práv a slobôd, najmä súkromia
- a taktiež bránime Vaše spotrebiteľské práva.
EISI sa v roku 2011 zapojilo do množstva občianskych iniciatív a projektov, súdnych sporov a právnych výskumov. Presnejšie sme vykonali:
- 4 aktivisticke projekty – robili sme niekoľkokrát spoločenskú osvetu proti masovému zneužívaniu kamerových systémov (CCTV), postavili sme sa pred orgánmi verejnej moci voči plošnému sledovaniu občanov podľa zákona o elektronických komunikáciách (Data Retention), podpísali sme sa proti medzinárodnej dohode, ktorá má väčšmi zrigidniť systém práv duševného vlastníctva (ACTA) a vyzvali sme spolu s ďalšími Radu Európy aby došlo k prehodnoteniu používania biometrické údajov o občanoch.
- 2 amicus curiae – predložili sme právny názor v dvoch spoločensky významných sporoch. 1) pred Najvyšším súdom SR ohľadom zneužitia práva k ochrannej známke a 2) pred Okresným súdom v Bratislave v spore proti Aliancii Fair-play a spoločnosti Websupport.
- 4 právne vyskumy – za Slovenskú republiku sme pomohli s expertízou pri vytváraní projektou ako Public Domain Calculator, ktorý umožňuje ľahko vypočítať kedy autorskoprávna ochrana k dielam vyprší a INVODAS, ktorý sa zameriaval na posúdenie ústavnosti plošného monitorovania občanov. Vypracovali sme krátku štúdiu o vplyve práva Únie na Internet pre vedecký časopis a neoficiálnu štúdiu o právnej regulácii wifi sietí.
- 2 konzultácie – predložili sme zásadnú pripomienku proti cenzúre internetu v návrhu zákona o hazardných hrách a tiež odborný návrh na revíziu registračných pravidiel domény .sk.
V roku 2012 chceme najmä:
- dostať plošné sledovanie občanov konečne na Ústavný súd,
- vyspovedať poslancov o ich vzťahu k informačnej spoločnosti, a pomôcť presadiť umožnenie verejných licencií ako sú Creative Commons a GPL,
- poskytovať právnu pomoc a zvyšovať povedomie poskytovateľov služieb na internete v otázke ich zodpovednosti za konanie ich užívateľov,
- poskytovať právnu pomoc pri zneužití autorských alebo priemyselných práv,
- spustiť projekt pre väčšiu spoločenskú zodpovednosť sudcov,
- venovať väčšmi ochrane digitálneho spotrebiteľa,
Všetká táto práca stojí peniaze. Hoci ľudia v EISI pracujú vo svojom voľnom čase a bez nároku na odmenu, musíme platiť súdne a administratívne poplatky, poštovné a iné faktické náklady. Pre rok 2012 stále potrebujeme získať 5000 eur aby sme zapezpečili efektívnu prácu na našich projektoch. Pomôžte nám, preto poukázaním svojich 2 % z dane alebo nám priamo darujte akúkoľvek sumu (kontaktujte nás).
Každá, hoci aj drobná pomoc, nám umožní pokračovať v našej práci.
Ďakujeme Vám za Vašu podporu.
Martin Husovec