Ústavný súd preskúma ústavnosť plošného sledovania občanov

Skupina poslancov Národnej rady SR podá zajtra podanie na Ústavný súd SR, v ktorom žiada aby bolo plošné monitorovanie obyvateľov Slovenskej republiky podľa zákona o elektronických komunikáciách vyhlásené za protiústavné.
Na základe zákona o elektronických komunikáciách sa uchovávajú informácie o každom telefonickom hovore, textovej správe, či emaily, ktorý je odoslaný, vrátane informácií o tom kto, kedy, s kým telefonoval, kde sa vtedy nachádzal, komu a odkiaľ posielal email, či textovú správu, aký telefón alebo službu použil a mnoho ďalších. Takéto sledovanie občanov zo strany štátu predstavuje citeľný zásah do súkromného života, keďže sa vykonáva bez ohľadu na bezúhonnosť alebo čestnosť obyvateľov. Z ukladaných informácií pritom podľa výskumov možno zistiť viac ako z obsahu komunikácie, ktorá je predmetom oveľa prísnejšie regulovaných odposluchov.

„Po tom ako nás Generálna prokuratúra dva krát odmietla, neostávalo nám nič iné ako vypracovať vzorové podanie na Ústavný súd a osloviť s ním poslancov. Oslovili sme všetky politické subjekty. Vzorové podanie však asi najviac zaujalo poslanca Poliačika, ktorý o ňom postupne presvedčil ďalších poslancov. Po dvoch rokoch našej práce sme tak vec konečne dotiahli na Ústavný súd. Všetkým poslancom, ktorý podanie podporili svojim podpisom ďakujeme.“ uviedol Martin Husovec, právnik EISi.

„Som presvedčený, že čoskoro uvidíme výsledok nášho úsila v podobe nálezu Ústavného súdu SR, ktorým sa zruší účinnosť a následne aj platnosť napádaných ustanovení, čím dôjde k zastaveniu uchovávania údajov, ktorých rozsah a citlivosť spolu s nedostatočnými zákonnými zárukami proti zneužitiu týcto údajov proti občanom predstavuje výrazný a bezprecedentný zásah do práva na súkromný život. Takýto výsledok bude mať pre mňa ako aj pre všetkých občanov SR neoceniteľný význam v podobe zachovania nášho základného práva na súkromie zakotveného v Ústave SR ako aj v medzinárodných zmluvách“ konštatuje Ľubomír Lukič, právnik EISi.

Podanie je zatiaľ vedené ako RVP 13053/2012.

Zoznam poslancov, ktorí podporili podanie.

 1. Martin Poliačik,
 2. Richard Sulík,
 3. Daniel Krajcer,
 4. Ľubomír Galko,
 5. Juraj Miškov,
 6. Jozef Kolár,
 7. Jozef Mihál,
 8. Lucia Nicholsonová,
 9. Martin Chren,
 10. Juraj Droba,
 11. Peter Osuský,
 12. Igor Hraško,
 13. Miroslav Beblavý,
 14. Jozef Viskupič,
 15. Mikuláš Huba,
 16. Ján Mičovský,
 17. Helena Mezenská,
 18. Erika Jurinová,
 19. Martin Fecko,
 20. Igor Matovič,
 21. Štefan Kuffa,
 22. Richard Vašečka,
 23. Peter Pollák,
 24. Eva Horváthová,
 25. Mária Ritomská,
 26. Miroslav Kadúc,
 27. Jana Žitňanská,
 28. Lucia Žitňanská,
 29. Ľudo Kaník,
 30. Radoslav Procházka